Veľkonočné Trojdnie - Veľká noc, 24. - 28. 3. 2016

Veľkú noc v našej farnosti, tak ako obvykle sme prežili a precítili – z pohľadu miestneho kňaza – veľmi zodpovedne a hlavne nábožne. Štyridsaťdňová príprava bola aktívna, čo sa preukázalo na samotnom slávení veľkonočných tajomstiev. Tomuto sláveniu v pôstnom čase predchádzali – v predchádzajúcich článkoch spomenuté – farská návšteva diecéznej svätyne Božieho milosrdenstva v Smižanoch a s ňou spojená slávnosť 95. výročia od prevzatia úradu sídelného biskupa Mons. Jánom Vojtaššákom na Spišskej Kapitule, dekanská púť do svätyne Božieho milosrdenstva v Krakove, krížové cesty a podobné duchovné aktivity. Veľkonočné Trojdnie sme začali sláviť už na Spišskej Kapitule, keď sme sa všetci kňazi diecézy zjednotili sa svojim otcom biskupom Štefanom pri obnovene kňazských sľubov a svätení olejov Missa Chrismatis. Od otca biskupa sme dostali požehnanie a tak s týmto požehnaním každý kňaz smeroval k veriacim do svojej farnosti sláviť s nimi Veľkonočnú večeru. Muži spolu s požiarnikmi boli pripravení zastupovať dvanástich apoštolov pri umývaní nôh v liturgii poslednej večere. Na druhý deň sme obradmi umučenia Pána živo preciťovali tajomstvá umučenia, ukrižovania a smrti nášho pána Ježiša Krista. Večer o 21:00 hod. sme - na krížovej ceste istou časťou farnosti - kráčali s Ježišom na Golgotu. Poklona Najsvätejšej Sviatosti Oltárnej v Božom hrobe bola aktuálna celú noc a celý deň.
Na Veľkonočnú Vigíliu, spoločne zjednotení v radostnom očakávaní sme slávili Pánovo zmŕtvychvstanie, kde tak isto ako v nedeľu, pondelok a počas celej oktávy zaznelo slávnostné aleluja. Sv. omšou v nedeľu Božieho milosrdenstva a popoludňajšou pobožnosťou Korunky Božieho milosrdenstva sme ukončili oktávu veľkonočného tajomstva.
Aj touto elektronickou cestou sa chcem za veľmi dôstojné slávenie Veľkej noci poďakovať svojim kostolníkom pánovi Milanovi a jeho pani manželke Evke, mojim kantorom Andrejovi a jeho žiakovi Dávidkovi, spevákom, svojim miništrantom, "mužom - apoštolom", požiarnikom, folkloristom pána Ľubomíra, kvetinárke pani Marte, lektorom, žalmistom, rozdávateľom sv. prijímania, všetkým deťom a nábožne atmosféru prežívajúcim veriacim, ktorí v hojnom počte pristupovali k sv. prijímaniu. K sv. prijímaniu na Zelený štvrtok pristúpilo okolo 750 veriacich, na Veľký piatok pristúpilo k sv. prijímaniu okolo 850 veriacich a na vigíliu Pánovho Zmŕtvychvstania pristúpilo k sv. prijímaniu okolo 700 veriacich. Z celkového počtu 1340 veriacich je to pekný dôkaz nábožného slávenia Veľkej noci. Nech Zmŕtvychvstalý Kristus naďalej požehnáva a svojím milosrdenstvom navštevuje túto farnosť. Omnia ad maiorem Dei gloriam.