Posvätné trojdnie, Veľká Noc, Nedeľa Božieho milosrdenstva, 13. - 17. 4. 2017

Veľká noc v živote kresťana znamená veľmi veľa, ba až niečo výnimočné. Prežívanie Veľkej noci cez prípravu pôstneho obdobia je na prehĺbenie vlastnej a teda individuálnej viery veľmi dôležité. Kresťan zvlášť v pôstnom období si prehlbuje vieru pokáním, sebazapieraním, odopretím niečoho, konaním skutkov milosrdenstva a presadzovaním lásky možno aj tam, kde to ide ťažšie. Je akýsi iný v morálnom a duchovnom rozmere. Vyvrcholením tohto pôstneho času je samotná Veľká noc, ktorej podstatou je Posledná večera Pánova, umučenie, smrť a slávnostné zmŕtvychvstanie. Tu si my kresťania uvedomujeme, aký nezaslúžený dar sme dostali od všemohúceho Boha. Vykúpenie a spása človeka je ten dar, ktorý si naozaj nikto z nás nezaslúžil. Aj naša farnosť pozná tento rozmer kristologickej a kristocentrickej oslavy Boha. S veľkým potešením konštatujem, že naša farnosť naplno prežívala čas Veľkej noci. Som potešený účasťou na liturgickom slávení a záujmom o život každého z nás vykúpený Kristovou krvou aj cez Veľkonočné obrady Veľkej noci. Veď za trojdnie Zeleného štvrtka, Veľkého piatka a Vigílie sme vo farnosti štyria rozdávatelia rozdali okolo 2200 svätých prijímaní. Chcem sa mojim veriacim poďakovať aj touto cestou za dôstojne slávenie Veľkonočných sviatkov. Zvlášť sa ešte raz chcem poďakovať elektronickou formou statočným mužom - učeníkom pri umývaní nôh, požiarnikom, ktorí strážili Boží hrob a ktorí ma sprevádzali pri vzkriesení Pána, organistovi Dávidovi, ktorý liturgickým spevom doprevádzal Veľkonočné obrady a spolu so svojim spevokolom vložil do toho všetky talenty, mojim kostolníkom, ktorých som pri príprave obradov trocha potrápil a taktiež šli na plný výkon, miništrantom, lektorom, žalmistom, komentátorke Evke, asistencii na Krížovej ceste, rozdávateľom svätého prijímania, kvetinárke za nádhernú výzdobu Božieho hrobu, folkloristom, ženám u pani vedúcej Jendraškovej za prípravu občerstvenia na Zelený štvrtok a všetkým ostatným, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom aktívne zúčastnili na liturgii slávenia Veľkej noci. Nech nás zmŕtvychvstalý Kristus pozdvihne k dokonalejšej viere smerujúcej k večnosti.