Ad Limina Apostolorum, 9. -14. 11. 2015

Bratislava 6. novembra (TK KBS) V pondelok 9. novembra 2015 sa začína cesta slovenských biskupov Ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne. Jej súčasťou bude i prvé spoločné stretnutie biskupov s pápežom Františkom. Štrnásť slovenských biskupov sa s ním stretne počas tradičnej generálnej audiencie a súkromne. Posledná návšteva, ktorej náplňou je návšteva hrobu apoštola sv. Petra, stretnutie so Svätým Otcom a rokovanie s vatikánskymi dikastériami, sa konala v roku 2007. Na jednotlivých sekciách Rímskej kúrie budú diecézni a pomocní biskupi hovoriť o stave Cirkvi na Slovensku. Návštevu budú sprevádzať desiatky pútnikov, ktorí sa vydajú do Večného mesta. Novinárov informovali o návšteve výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Anton Ziolkovský a hovorca KBS Martin Kramara.

"Toto je najvýznamnejšia udalosť pre Katolícku cirkev v tomto roku," povedal výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský. Pripomenul, že návšteva má niekoľko cieľov. Hlavný vníma v púti k hrobom svätých apoštolov Petra a Pavla. Za druhý označil stretnutie so Svätým Otcom Františkom. "Týmto spôsobom sa upevňuje spojenie medzi miestnou a univerzálnou Cirkvou," povedal Ziolkovský. Tretí cieľ je návšteva jednotlivých dikastérii, ktoré zodpovedajú za jednotlivé oblasti cirkevného života. "Príprava pred touto návštevou spočívala v tom, že jednotliví biskupi zasielali správy na Svätú stolicu o stave svojich diecéz, kde odpovedali na množstvo otázok. A na jednotlivých úradoch sa bude podrobne hovoriť o týchto správach," povedal novinárom výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský. Dodal, že púť biskupov budú sprevádzať aj viaceré zájazdy slovenských pútnikov.
     Od ostatnej návštevy slovenských biskupov uplynulo osem rokov. Do tohto obdobia patria veľké zmeny, ktoré uskutočnil pápež Benedikt XVI. v oblasti usporiadania území diecéz. Najprv v januári 2008 zriadil Bratislavskú eparchiu a zároveň povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a zriadil Prešovskú gréckokatolícku metropoliu. Potom vo februári 2008 nasledovali zmeny v územiach rímskokatolíckych diecéz, bolí zriadené Bratislavská arcidiecéza a Žilinská diecéza, novým spôsobom boli usporiadané hranice diecéz Nitrianskej, Banskobystrickej a Rožňavskej a Trnavskej arcidiecézy.
     "Návštevy ad limina tu boli vždy, ale dnes sa im prikladá oveľa väčší význam, aby tak mohli biskupi naozaj hovoriť so všetkými inštanciami Svätej stolice a tiež so mnou. Pri týchto stretnutiach, počas ktorých sa centrum a periféria stretáva v úprimnom zdieľaní, rastie správny vzájomný vzťah," opísal zmysel pravidelných návštev pred časom dnes už emeritný pápež Benedikt XVI., za ktorého pontifikátu sa konala posledná takáto návšteva slovenských biskupov vo Večnom meste (11. - 16. júna 2007). Biskupi Slovenska navštívia aj Baziliku sv. Klementa v Ríme, kde sa pomodlia pri hrobe sv. Cyrila.
     Oficiálny program sa začne v pondelok 9. novembra 2015. Biskupi budú sláviť svätú omšu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Stretnutie s pápežom Františkom je naplánované na štvrtok 12. novembra 2015. Biskupi a veriaci sa s ním stretnúť aj počas generálnej audiencie, ktorá sa uskutoční o deň skôr. S pútnikmi budú biskupi sláviť sv. liturgiu v Bazilike Santa Maria Maggiore (v utorok 10. novembra o 7:15 h) a sväté omše v Lateránskej bazilike (11. novembra o 17:00 h), Bazilike sv. Pavla za hradbami (13. novembra o 16:00 h) a v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda (14. novembra o 10:00 h).
     Tradícia uctenia si hrobov apoštolov Petra a Pavla siaha do najstarších dôb kresťanstva. Za povinné vyhlásil takéto návštevy pápež Zachariáš v roku 743. V novodobých dejinách mali návštevy veľkú dôležitosť pre biskupov, prichádzajúcich z totalitárnych režimov. Z Kódexu kánonického práva vyplýva, že diecézny biskup je viazaný povinnosťou každých päť rokov podať Najvyššiemu veľkňazovi správu o stave svojej diecézy, prísť si do Večného mesta uctiť hroby svätých apoštolov Petra a Pavla a vykonať návštevu u Svätého Otca. Návšteva hrobov sa koná prostredníctvom liturgických slávení.

Text zverejnený na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk) https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20151106026