+ 421 43 539 20 80  
fara.brezovica@orava.sk

Rímsko-kat. farský úrad Sv. Cyrila a Metoda 402
........... 028 01 Brezovica

List od br. Martina Turošáka

Drahí moji dedinčania:
Duchovno: O čom rád píšem, či hovorím? Je to duchovnosť, hoci o nej sa ťažko hovorí, či píše. Potom je to fyzický dotyk, moja emocionálna láska, Ďakujem Bohu, že som dnes ráno vstal, dobre som sa vyspal, meditoval: prítomná chvíľa sa najľahšie píše, lebo si ju ešte pamätám, ľahšie sa mi vstávalo než inokedy, aj meditovalo maranatha (príď Pane Ježišu). Snažím sa meditovať pol hodiny, po sediačky, vystretý, bez pohybu, užobrane so zatvorenými očami a myslieť, len na toto slovo. Je do dosť ťažko vydržať, ale dnes to bolo dobré, na trojku. Hoci mi myšlienky utekali, trochu som sa

hýbal, tiekla mi slza okolo nosa, no neutrel som si ju. V noci sa mi nechcelo vstať a zapísať si sny, no nevadí, skúsim zajtra. Trošíčku ma bolí krk a hlava, vonku je vidno, nefúka, je jasno, nie je hmla, je 7:00 hodín. Na Island som priletel 4. 9. 2018. Počas letu som mal pekné počasie, no keď som pristal, bolo na Islande chladnejšie, ako u nás. Kúpil som pálenku a cukríky, lebo zo Slovenska nič nenesiem. Po mňa bol Peter V. z Čiech. Zaviezol ma na biskupský úrad, kde som prespal a včera som priletel do Reydarfjörduru a Peter bol po mňa. Cestou sme prehodili pár slov a doma som sa privítal s dvoma Aškami, vyobjímali sme sa, rád sa objímam, a prehodili pár slov. Večer som sťahoval fotky.
Na Slovensku som sa mal perfektne, výborne, veľmi ťažko sa mi odchádzalo. Ďakujem Bohu za takú krásnu dovolenku, hoci som všetko nestíhal, čo som chcel, no nevadí. Na čo si spomeniem, to opíšem. 5. 7. 2018 som bol na odpuste v Brezovici, teda doma a v kostole hrali Slovensko moje, otčina moja, krásna si ako kvet, tak som si poplakal. Na chvíľu som sa potešil s mamou a vychutnával som si jej prítomnosť. Vyvárala mi a veľa sme spolu kecali. 7. 7. 2018 som bol na Katkinej svadbe a bolo výborne. Katka bola krásna, ani som ju nepoznal. Pil som víno, jedol a tancoval do rána. Keď všetci pospali, šiel som plávať do bazéna, ktorý tam bol. Voda bola zimná, ale príjemná. Potom som spal na trampolíne, asi hodinu, kým ma nezbudili hostia, čo vstali a pili kávu. Tak som si dal aj ja a prišla Katka a ponúkla ma slivkou, ktorú som potom pil až do večera. Večer som bol na sv. omši v trojičke. Potom na druhý deň som išiel na Poniky. Na Poníkoch som bol viac krát, navštívil som tam známych, pohádal sa s Robom, bo mi vyhodil vibramy. Robil som na sústruhu gombičky a svietniky a tak.
Sťahoval si veci ku mame, lebo na Slovensku nemám izbu. Bol u cigánov v Lešti, pil s nimi pálenku, kecal i počúval ich a s deťmi bol na plavárni. Bol som na Roháčoch z Bažom, tri dni sme išli s batohmi po kopcoch a tam sme aj nocovali. Mali sme aj horúce počasie, aj nám pršalo, či fúkalo. Bolo však krásne, ďakoval som a chválil Boha za tú nádheru prírody. Bol som aj v Lendaku, v lese, stanovať, teda na duchovných, ale som tam vydržal iba štyri dni, preto lebo pršalo a bolo zima, už toho veľa neznesiem. Potom som išiel na Kremnické bane, kde som bol s bratmi, kecali sme, chodil som do lesa, zbieral maliny, modlil sa a tak bola to paráda. Tiež ďalšie dni som bol na bicyklovačke v Čechách s Katkou a Števom a... No krásny zážitok, no už toľko nevládzem na bicykli, ako kedysi. A inak často som bol aj v Bratislave u bratov, u známych aj u mojich adoptívnych detí, ktoré už majú svoje deti, s ktorými som sa hral, či kúpal v bazéne, či na plavárňach. Bol som na štyroch svadbách, takže som si zatancoval a pobavil sa dosť. Bol som aj na diskotéke v Bystrici s neterami, bola to hrôza, ale aspoň som sa modlil a tešil sa. Bol som aj s Jarom bezdomovcom, vypil pivo, počúval ho a dal mu peniaze. Pomáhal som aj jednej žene. Aj s mojou partiou som chodil často na pivo, tam všeličo preberám, aj duchovné veci. Tiež som sa bol s nimi kúpať a na vodnom bicykli. Tu na Islande je pivo drahé a tak som si to odpil na Slovensku. Inak často som chodil do lesa a prírody, modliť sa, chváliť Boha a vychutnával si prírodu. Modlitbe som na Slovensku moc neublížil, no snažil som sa modliť, kde sa dalo a dalo sa všade, iba nie pravidelne.
Čo sa týka z duchovnosti na Slovensku, tak som ju trochu inak žil, aj modlil som sa inak. Chýbala mi pravidelnost' a menej som sa modlil s bratmi, viac som sa modlil sám a tam kde som bol. Na svadbách som sa modlil, tak ako sa mi dalo. Aj doma, či v prírode. Viacej som bol s ľuďmi, viac ich počúval a hovoril s nimi. Ťažšie sa mi modlilo na Slovensku, ako v kláštore a na Islande. Na Slovensku viac behám a na Islande viacej sedím na riti. Niekedy som sa nestihol ani všetko pomodliť z toho, čo sa modlím. Ale aj tak ďakujem Bohu. Na Slovensku bojujem s tým aby som bol sám a na
Islande aby som bol s ľuďmi. Urobil som aj tam veľa chýb, no nie som, až tak dokonalý. Mám veľa darov, milosti od Boha a aj dobrých čností. Bohu vďaka za ne, ale mám aj slabosti. Kedysi som sa za ne veľmi hanbil, no teraz vidím, aj pozitíva v chybách a tak. Na Islande sa chcem viacej modliť a viacej milovať. Chcem viacej ďakovať a všímať si dobro, ako hľadať na sebe, či druhom hriech. Tak mi pán Boh pomáhaj.
- Ach, chytá ma depka a vnútorná samota, myslím na blbosti, no tu na Islande to bude časté.
- Bol som na plavárni a po dvoch mesiacoch som sa dobre vymáčal a vykúpal v horúcej vode. A bol som aj na jahodách, teda čučoriedkach a nazbieral som 12 litrov za hodinu a pol. Na plavárni som meditoval i modlil sa. Dnes je dosť zima 5 až 8 stupňov.
- Dnes sa mi veľmi ťažko vstávalo, ledva som sa pomodlil, maranatha a povinné modlitby. Robil som s jahodami, zaváral som ich, robil lekvár a sirup. Lekvár je dobrý, kompót neviem, ale tiekol, je slabo zavretý. Prvý krát som zaváral, doma to robila mama. Bol som sa aj prejsť s A.... a hovorila mi svoje rodinné problémy. Zasa sa musím Viac modliť. Teraz ma začala hlava bolieť. Aj som nedodržal post.

- 8. 9. 2018. Dneska sa mi zas veľmi ťažko vstávalo a vstal som o 8:30 hod. a to ledva, lebo prší, je hmla a zima. Teraz mi volal Ivan Bažalík z Gruzínska. Náladu mám ako to počasie, depresívnu, ale dá sa zniesť. Máme tu Slovákov, turistov. Z toho počasia sa mi nič nechce robiť, ale nič. No idem umyť kostol a variť sirup z jahôd - čučoriedok.

- 9. 9. 2018. Dneska som mal akčný deň a nestíhal som. Modliť sa, pripraviť kávu a sv. omšu, lebo som kecal so Slovákmi. Bol som na prechádzke s deťmi, modlil sa a prišli ďalší Slováci. Piati odišli, štyria prišli a aj s nimi som kecal.

- 10. 9. 2018. - Aj dneska sa mi nič nechce, hoci som ráno vstal pomodlil sa a o 9:00 hod. som išiel so Slovákmi na prechádzku na môj vodopád a cestou som sa pomodlil 4 päť desiatkové ružence. Stále prší a je hmla, ale iba hore nad vrchmi, teda slnko neprejde. Na čo myslím? Na všeličo, myšlienky mi behajú, že by som mal niečo robiť, ale čo? Napr. kosiť trávu, robiť poriadky v ovčinci, poslať list Márii, začať sa učiť Islandčinu a tak. No idem meditovať (spať). Vždy, keď mám takúto náladu z počasia, tak by som... Dnes som počúval prednášku o mužskej spiritualite. Z čoho som bol smutný zo Slovenska? Smutný som bol z toho, že som sa pravidelne nemodlil. Ani hriechy ma tak nejedovali, ako nepravidelná modlitba.

- 11. 9. 2018. - Včera som šiel o 21:00 hod. spať a aj tak sa mi ráno ťažko vstávalo, meditoval som, neuzobrano, hýbal som sa. Bol som na povinných modlitbách, rozjímal som o tom, ako sa Kristus modlil v záhrade a ako visel medzi dvomi lotrami, teda o modlitbe a o viere. Dnes stále prší a je nadzemná hmla, no nefúka. Ani dnes sa mi nič nechce robiť, a neviem, kedy sa mi bude chcieť, chacha.

- 12. 9. 2018. - Dnes a mi ľahšie vstávalo a teraz svieti slnko a hneď mám lepšiu náladu a aj by som niečo robil. Asi idem kosiť. Ráno som meditoval: Boh dal, Boh vzal. Zomrelo dieťa pod srdcom matky. Áno už druhé za dva roky. A bola tu otázka. Prečo mi Boh vzal toto dieťa? To ja presne neviem a je to bolestné. Avšak často si myslíme, že dieťa prišlo na svet skrze nás a naším pričinením, ale prečo mnohé ženy, matky nemôžu mať deti? Áno, lebo Boh to riadi. Ja si myslím, že keď Boh dá, tak má právo aj vziať. A my by sme mali za všetko Bohu ďakovať. Veď Boh je všemohúci a vševediaci, On vie prečo to robí, iba my mnohé Božie skutky nechápeme. Ale veríme, že Boh chce pre nás iba dobro a šťastie. A aj pre toto dieťa, ktoré Boh zobral spod srdca matky. Tak ďakujem Bohu za to, že dáva, ale aj za to že berie deti do Božieho kráľovstva. Boh môže robiť to, čo sa mu zachce, iba hrešiť a robiť zlo nemôže, lebo láska nemôže robiť zle a ani hrešiť nevie. To ma učí moja Viera! Sme hriešni, to značí, že chcem pre seba a žiť podľa seba a ja to zvládnem. Aj dieťa chcem pre seba a vychovávať ho budem podľa seba, no správnejšie je: Dieťa pre Boha a vychovávať ho budem podľa Boha. A ešte si myslím, že tú výchovu zvládnem, ja sám. Omyl, bez Boha to nezvládnem, nemám šancu. Som veľmi slabý a Bez Boha nič nedokážem, teda ani nič nezvládnem! Akurát tak hrešiť dokážem! Lebo som egoista, vyhováram sa a mám strach.
Viac sa modliť a viac milovať: To je moje heslo, či predsavzatie tu na Islande.

- 13. 9. 2018. - Neprší, no ani slnko cez hmlu nesvieti, ani nefúka.
Viac sa modliť a viac milovať: To je moje heslo, či predsavzatie tu na Islande. Áno, potrebujem sa učiť modliť, lebo sa neviem. Začínať tichom, potom túžbou po Bohu, musím veľmi túžiť, ďalej prosiť Ducha Sv. Pane nauč ma modliť sa a vytrvalo čakať. Ježiš je učiteľ modlitby.
Lk, 11, 1.-13. Raz sa na ktoromsi mieste modlil. Keď skončil, povedal mu jeden z jeho učeníkov: „Pane, nauč nás modliť sa, ako Ján naučil svojich učeníkov.” 2. Povedal im: „Ked' sa modlíte, hovorte: Otče, posväť sa Tvoje meno, príď Tvoje kráľovstvo. 3. Chlieb náš každodenný daj nám každý deň 4. a odpusť nám naše hriechy, lebo aj my odpúšťame každému svojmu dlžníkovi. A neuveď nás do pokušenia." 5. Potom im hovoril: „Niekto z vás má priateľa. Pôjde k nemu o polnoci a povie mu: »Priateľu, požičaj mi tri chleby, 6. lebo prišiel ku mne priateľ z cesty a nemám mu čo ponúknuť.“ 7. A on znútra odpovie: „Neobťažuj ma! Dvere sú už zamknuté a deti sú so mnou v posteli. Nemôžem vstať a dať ti.“ 8. Hovorím vám: Aj keď nevstane a nedá mu preto, že mu je priateľom, pre jeho neodbytnosť vstane a dá mu, čo potrebuje. 9. Aj ja vám hovorím: Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! 10. Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde a kto klope, tomu otvoria. 11. Ak niekoho z vás ako otca poprosí syn o rybu, vari mu dá namiesto ryby hada? 12. Alebo ak pýta vajce, podá mu škorpióna? 13. Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!” Ak je moja modlitba nevypočutá, tak som sa ešte nenaučil správne modliť. Modlitbu musí sprevádzať neotrasiteľná VIERA. Musím ODPUSTIŤ ľuďom na ktorých sa hnevám, alebo
nemám o nich dobrú mienku, alebo, ľuďom, ktorých mám rad menej, aj ľuďom, ktorí nemajú radi mňa. A po tretie musím PROSIŤ a mať veľkú TÚŽBU po BOHU.

- 14. 9. 2018. - Vďaka Bohu, že som vstal, pomodlil sa, rozjímal o kríži, dnes je Povýšenie sv. kríža. Všetci musíme trpieť, či mať kríže, ťažkosti. No je rozdiel, trpieť s Kristom, alebo bez Krista. No ja zatiaľ nemám také veľké ťažkosti, ani veľký kríž. Mňa bolia iba kríže a ráno bývam unavený, aj z toho počasia. Viac ma trápi to, že mnohí nechcú trpieť s Kristom a myslia si, že sami zvládnu utrpenie, alebo, že ich utrpenie minie. A mnohý si myslia, že im peniaze viac pomôžu, ako Kristus. Moja mama, babky a mnoho známych sa v bolestiach, ťažkostiach či trápeniach viac, ba celkom utiekali ku Kristovi, ako k peniazom, ba dokonca nechceli ísť ani k doktorovi a hovorili, keď nám Ježiš nepomôže, ako nám môže pomôcť doktor.
Bol to trochu extrém, ale radšej extrém ako sa vôbec neutiekať ku Kristovi a myslieť si, že nám doktor viac pomôže. Kristus je lekár a keď On nedovolí, tak lekár nemá šancu ma uzdraviť. Tak prvý je Kristus a potom lekár, či iní ľudia a medecína. Čo prvé robíte, keď ochoriete, či máte inú ťažkosť? Je Kristus na prvom mieste? Ja sa snažím dávať Ježiša na prvé miesto, niekedy až extrémne, ako moje babky, že k doktorovi dlho nejdem.
- Teraz je 21:25 hod. Islandského času. Hovoril som cez Facebook s Katkou, mojou adoptívnou dcérou a kamarátkou. Už nie je najmladšia, ale je už vydatá. Ako som prežil dnešný deň? Vďaka Bohu výborne, fyzickej práci som neublížil, písal som listy Katke, cigánom, rozjímal veľa o kríži, bol som behať, bol na sv. omši a kecal som s Aškami. Dneska mám za čo Bohu ďakovať.
Fyzickej práci som neublížil. Tu na Islande, jej ani nemienim ublížiť. Chcel som kosiť, ale nemám namiešaný benzín tak som nekosil, áno je to výhovorka.
Písal som listy Katke, cigánom. To sa mi páči, radšej písať listy, ako pracovať, chacha. No nie je ľahké písať listy.
- Rozjímal som veľa o kríži. Viac menej som na ten kríž pozeral, ako rozjímal. A veľmi ďakoval. Prečo? Kto pochopí kríž, musí iba ďakovať. Ďakujem mu, že spoznávam svoje slabosti a že mi dáva toľké milosti. Mám bratov a ľudí okolo seba, ktorých si nezaslúžim. Svoje hriechy vynechám a poďme k milosti. Brat pekne kázal o kríži, že my, katolíci, lepšie chápeme kríž a to je výhoda. Bez kríža nie je spása. Mám milosť života a za tento život Bohu ďakujem, za milosť viery v katolíckej rodine, za milosť v modlitbe. Keby Boh nezasiahol prvý moje srdce, tak sa nemodlím, Za milosť rastu vo viere, mám ju silnejšiu a silnejšiu, za milosť radosti a pravej radosti, za milosť pokoja. Môj pokoj tiež zo dňa na deň rastie. Za milosť slov a poučovania iných ľudí, bez Ducha jeho, by to nemalo silu. Za milosť trpezlivosti, za milosť práce. Myslím, že budem dlho písať o milostiach, ktoré mi Boh dal a dáva.

- 15. 9. 2018. - Počúvam kázeň zo Šaštína, z púte sedembolestnej P. Márie. Aby sme robili všetko, čo nám Ježiš povie. Aby sme mali Vieru, lebo iba to máme. Návod na život nám dáva iba Kristus. Že dávam úsmev na tvári aj keď trpím. Som príklad pre neveriacich, lebo som to dostal od rodičov. Sú aj iné hodnoty, nielen práca. Zastav sa! A pozri sa hore a žasni. Nemáme čas na hodnoty, na krásu, na modlitbu. Hovorte svojim deťom o Bohu, ste prví katechéti. Vypnite mobily. Ďakujte a odpustite. Božie slovo ťa mení. Ako slnko, keď si dlhšie na ňom. Buďte jedno. Kresťanstvo je najlepší antropologický model. Žime tak, aby sa nás pýtali prečo tak žiješ? Pekná kázeň je dôležitá, ale žiť podľa Božieho slova je viac.
„Ako žijem podľa Božieho Slova? Ako podľa toho, čo počujem na kázni? Mení ma to, mení ma Božie slovo? Robím všetko to, čo mi Ježiš hovorí? Akú mám vieru? Podľa akého návodu žijem svoj život? Podľa Kristovho? Akým príkladom idem, mám úsmev na tvári aj keď trpím? Som príkladom pre neveriacich? Aký je môj rebríček hodnôt? Čo je na vrchole? Viem sa zastaviť, a viem si vychutnať krásu okolo seba, hviezdy na nebi a pod? Hovorím deťom o Bohu? Mám čas na deti? Viem ďakovať, za všetko? Viem odpustiť a aj odpúšťam? Žijem príkladným, kresťanským životom?
- Ak sa hlbšie nezamýšľam nad svojim duchovným životom, tak stojím na mieste. Ja dosť meditujem, tak určite na mieste nestojím.
- Pane, pozri, zase jeden z mojich kúskov. To hovorím, keď urobím nejakú chybu, či hriech.
- Dnes som sa ranné chvály modlil v posteli, nechcelo sa mi vstať a potom som počúval Sv. omšu zo Šaštína. Vonku je nádherne, slnko svieti, vďaka Bohu.
- teraz je 16:00 hod. Bol som na jahodách, aj som ich ovial, počasie sa zhoršilo fúka, kropí, je hmla, typické Islandské.
Výborne sa mi zberalo, nazbieral som 16 litrovm, no neviem čo s nich budem robiť, asi ich rozdám. Dám Johane na víno.
- Na adorácii som mal viac myšlienok, ako teraz, vlastne teraz mi nič nenapadá. Vlastne iba jednu som mal a to, dostal som milosť pochopiť lepšie kríž. Všetci ľudia musia trpieť, no niektorí s Kristom, iní bez neho a tí to majú ťažšie.

- 16. 9. 2018. - Ďakujem za milosť spania a aj za dlhšie pospanie si a že som vstal, bol na Sv. omši, hral sa s deťmi, za obed, za modlitbu, za pekné počasie, ďakujem za zdravie, za to že som pozeral dva filmy, za to, že som si mohol zabehať, za počasie, za pokoj, za radosť, za poučný film o liečiteľstve. Aké je nebezpečné. Ďakujem za Vieru, a najmä za to že ma Kristus miluje a zomrel za mňa. No musel by som ešte dlho ďakovať Bohu za veľa a všetky milosti, ktoré mi dáva.

- 17. 9. 2018. –A za čo dnes špeciálne ďakujem? Nechcem sa opakovať. -„Ďakujem za Ducha Sv. pri písaní a rozjímaní. A že som sa dokázal ľahšie učiť Islandčinu. Ďakujem, že dnes prší, aspoň som sa mohol dlhšie (3 hod.) modliť v kostole a hodinu meditovať maranatha.

- 18. 9. 2018. - Zúrivosť: Dnes som bol zúrivý, lebo som stratil z počítača otázky, ktoré mám napísané a dlho som ich hľadal. Skoro som počítač rozbil. Ale vďaka Bohu som sa upokojil

- 19. 9. 2018 - Dnes prší, je hmla, skoro, ako na Islande, chacha. Už asi 5 dni prší, alebo aspoň muselo zapršať každý deň. Ráno som vstal, meditoval a docela ľahšie, ako inokedy, Dokonca som aj 20 min. cvičil na chrbticu a všetko som sa pomodlil, Bohu vďaka za tieto milosti. Nečudujte sa, že tak ďakujem, no učím sa za všetko ďakovať a viem, že bez milosti, by som nevstal.
- Je 20:15 hod. - Som po sv. omši a za čo dnes Bohu ďakujem? Je toho veľa, ráno som už ďakoval a poobede som bol behať, a pri behaní som sa pomodlil 4. päť desiatkové ružence, to značí 200 ružencov. Uštval som psa pri behaní, je to už stará dáma. Možno niektorých vás to rozčuľuje, že píšem, toľko vďaky za milosti, no je to moja hlavná úloha tu na Islande, veľa sa modliť a milovať. Veď práci tu moc neublížim, lebo často prší. Takže veľa budem písať o modlitbe, ako sa modlím a o láske. A po druhé, a to som vám už asi písal, že si chcem viacej všímať pozitívne veci a milosti, ako hriechy a chyby. Peter, môj brat, dnes pekne kázal o Kupertínskom, vytiahol o ňom veci, čo som nepoznal a navaril mi obed. A Ašky pekne spievali hoci sme boli piati na sv. omši, aj s kňazom.

- 20. 9. 2018. Vďaka za ráno, hoci dnes zase prší a je hmla a vtedy sa mi vždy ťažko vstáva, Ale vstal som a všetko som sa pomodlil, to, čo sa modlievam. Aj včera som vstal a pomodlil sa všetko a ráno som bol na hre po Islandsky, kde sa učíme Islandčinu. Išiel som tam peši a cestou som sa modlil ružence, hoci pršalo a moc sa mi tam nechcelo, ale často, keď sa mi nechce, tak to dobre dopadne. Tak aj teraz. Janka sa so mnou trápila a vysvetľovala mi jazyk. Je to taká hra, kde sa hádže kocka a podľa farby políčka sa berie karta a tam sú otázky, na ktoré sa odpovedá. Keď poviem dobre, tak idem o 2 políčka dopredu, je to ako človeče. Kto prvý príde, vyhráva. Po obede som sedel pri počítači, písal, meditoval a tak. Večer som si pozrel kovbojský film. Mám rád tieto dobrodružné filmy, aj teraz. A v noci som nemohol zaspať. Dal som si otázku, prečo nemôžem zaspať? Na odpoveď som neprišiel, asi kvôli počasiu. Zaspal som až po polnoci o 1 hod. No pomodlil som sa aspoň jeden ruženec.
-Povedal ti niekedy, tvoj otec, alebo matka: Som taký šťastný, že si na tejto zemi?
- Začínam sa cvičiť vo všímaní si a hovorení, skôr o milostiach, ktoré dostávam, o mojich dobrých skutkoch, ktoré robím a aj na druhých ľuďoch chcem si viacej všímať ich dobré skutky ako zlé.
„Čo si skôr všimnem na druhom človekovi? Ja som si doteraz všímal, skôr svoje aj iných chyby, hriechy a slabosti, a dobré vlastnosti som si ani nevšimol, a že vôbec existujú. Tento denník budem písať a zameriavať sa na modlitbu, na lásku a ako ma Boh miluje. A budem sa s vami o tom deliť. Avšak to neznačí, že si nebudem všímať, aj moje hriechy, choroby, či slabosti. Každý večer si spytujem svedomie a chyby a hriechy si zapisujem, no inde.

- 21. 9. 2018. Tak, ako včera, vonku fúkalo, pršalo, bola hmla. Bol som behať, po sv. omši som vystrájal zo Sárou a S... zabudol som ako sa volá tá druhá, chacha.

- 22. 9. 2018. - Iba s Božou milosťou som vstal a pomodlil sa, čo som mal. Dnes konečne slnko svieti, asi sa pôjdem prejsť, na jahody pozrieť, či ešte sú. Začal som čítať životopisy svätých kapucínov, Ignaca da Laconi a Crispina z Viterba. Musím zasa začať čítať svätých, lebo som už dlho nečítal. Je tam veľa srandy a motivácie Viac sa modliť a milovať.
- Bol som na čiernych jahodách a po obede som ich čistil. Cestou tam a naspať som sa pomodlil 2 5-desiatkove ružence a na jahodách som sa modlil strelnú modlitbu. Pane nauč ma modliť sa. Cvičím sa modliť, kedy môžem, no je to ťažké, ale dá sa, je sranda.

- 23. 9. 2018. - Ráno som sa pomodlil, potom som kecal s turistami zo Slovenska, potom Sv. omša, mali sme aj krst. Vždy mám radosť, keď máme krst, veď veľa ich tu nebýva a svätá omša bola z Pátra Pia 50 rok od smrti. Po Obede som zasa kecal a bol sa prebehnúť, okolo môjho kanóna. Lebo bol slnečný deň a celý deň. A večer som zasa kecal a poučoval Slovákov o živote a aby sa viacej modlili.

- 24. 9. 2018. - Už 8 deň som ráno vstal na modlitby, Bohu vďaka. Dnes je ráno slnko, a potvrdilo sa mi, že keď je ráno slnko, tak mám lepšiu náladu i ľahšie sa mi vstáva, ako keď je dážď a hmla. Rozlúčil som sa zo Slovákmi.

- 25. 9. 2018. - Dnes som si, vďaka Bohu, dlhšie pospal. Do 9:00 hod. Písal som si o snoch a rozjímal som. Peter išiel do Reykjavíku. Prídu v piatok obaja. Bol som behať, varil som kapustnicu, telefonoval som s mamou a s Violou.

- 26. 9. 2018. - Dnešné vstávanie: Viac krát som sa prebudil, vstal som na meditáciu o 7:00 hod. Pri meditácii som sa hýbal, bol prispatý, neuzobratý. Potom som si ľahol a vstal som o 8:00 hod., prispato som sa modlil Ranné chvály v posteli, potom som išiel do kostola a pomodlil som sa 6 litánií. Loretánske, k srdcu Ježišovmu, k Martinovi, k Duchu Sv. k Sv. Jozefovi, k Pane Márii pomocnici. Bohu vďaka. 0 9:30 hod. som išiel peši na hru po Islandsky a modlil som sa ruženec. Naspäť som išiel peši s Jankou (Ašou po poľsky). Dnes neprší a aj slnko svieti a trochu fúka, ale málo.

- 27. 9. 2018. - Vďaka Bohu, ráno som s biedou vstal, pomodlil sa, dal si raňajky, opekaný chleba, mlieko a pijem kávu. Píšem. Je krásne, slnko svieti, trošínka fúka. Inak už od pondelka je celý týždeň slnko, každý deň zasvietilo. To je zázrak, tu na Islande.
- Budem vám písať aj moje niektoré rozjímania. Kto sa nudí, nech si ich prečíta.


Rozjímania:

- 2. 6. 2018. 83. Ale viera neznamená na všetko odpovede. Znamená žiť BEZ Odpovedí! Viera znamená mať istotu keď sme v neistote. 84. Viem, že Boh je Boh. Viem, že Boh má všetko v rukách.

-13. 6. 2018 - 85. Ste dobrý, alebo zlý, niet spravodlivosti. To je bod, ku ktorému dospela väčšina ľudí. Stretáva päťkrát lepších ľudí, ako som ja, ktorým však akoby nič nevychádzalo. Evanjelium nám hovorí, aby sme sa usilovali o spravodlivosť pre iných, ale aby sme ju nepožadovali, neočakávali dokonca ani nepotrebovali samí pre seba. To je pozoruhodná sloboda.

-15. 6. 2018. 86. Vždy znova ma ohromí, ako odlišne pôsobí evanjelium, keď ho hlásam, tomu, kto má plný žalúdok, a keď niekomu, kto ho má prázdny. A preto Ježiš povedal, že evanjelium sa má ohlasovať predovšetkým chudobným. Práve oni ho počúvajú správne. A potom ho musia odovzdať nám, ktorí nevieme o tom, že sme chudobní. Keď sa ohlasuje presýteným a spokojným ľuďom, nepochopia ho, a vedia ho zneužiť na svoje egoistické Ciele.

- 16. 6. - 7. Čím hlbšie vnikneme do osoby Ježiša Krista, tým tenšia je čiara medzi radosťou a utrpením. Keď sa raz srdce odovzdá Bohu, jediná dôležitá otázka znie: Konám Božiu vôľu? To, či nám to prináša radosť, alebo smútok, už nemá pre nás prvoradý význam. Ak naozaj hľadám pravdu, tak musím padnúť do náručia Krista.

- 17. 6. 2018 - 98. Ak sme naozaj šampiónmi kríža, tak žijeme veľmi jednoduchý a chudobný život.

- 18. 6. 2018. - 99. Ak znivočí ma, ani sa nezachviem, len nech si pred ním poviem svoje. Inými slovami, riskoval by som a rozprával by som sa takto s Bohom? Nemá zmysel klamať Bohu. Dôverovať vlastnej skúsenosti je akt odvahy a viery.
Myslím si, že máme strach, aby sme sa nedopustili chyby. Na tom, že sa mýlime neni nič zlé. To je vlastne príbeh celej Biblie. 102. - Nie je nič strašné, že robíme chyby. Jedine, ak pre tie chyby nedokážeme rásť. Keď sa v päťdesiatke dopúšťame tých istých chýb ako v dvadsiatke - áno to je hlúpe. Ale všetci sme tak trochu hlúpi.

- 20. 6. 2018. - 103. Keď ste na dne, máte oveľa väčšiu schopnosť hovoriť pravdu. Práve preto prichádza z tretieho sveta Cirkev chudobných. Kto je na vrchole, nestará sa veľmi o pravdu, lebo vyhráva.

- 21. 6. 2018. Ticho môže mať strašnú moc - môže obviňovať.

- 22. 6. 2018. - 105. Keď sa cítime opustení, vezmite si knihu Jób a odriekajte Jóbove modlitby.

- 22. 6. 2018 - 106. Naše terajšie ľahké súženie prinesie nám nesmierne veľkú váhu večnej slávy. (2.kor. 4.17.) K Bohu prichádzame tak, že sa navzájom počúvame a hovoríme o svojich bremenách a hriechoch, ale aj tak, že sa podopierame vzájomnou svätosťou a nesieme so sebou svoju dobrotu.

- 25. 6. 2018.

- 26. 6. 2018. - 111. Áno, sme zlomení, áno, sme hriešni, ale sme dobrí a dokážeme tomu dobru dôverovať a tešiť sa z neho.

-27.6,2018. - 130. Zásluhy a nedostatky. Bohu nejde o hodnosť, či nehodnosť, ale o vzťah.

- 28. 6. 2018. - 131. Treba viesť dobrý modlitbový život.

- 29. 6. 2018. - 132. Neexistuje stály model na odmeňovanie dobrých a trestanie zlých. Prečo je mnoho dobrých, ktorí nie sú šťastní a mnoho zlých, čo sú šťastní?

- 30. 6. 2018. - 134. Boha nájdeme jedine v PRAVDE. Zhovievavý, nelogický, rozporuplný Boh a skúsenosť nespravodlivého sveta.

- 6. 9. 2018. - 135. Spoločenské hriechy, nie hriech jednotlivca. - 137. Tu vidíme jeho osobné hľadanie Boha a túžba po ňom. To po čom dostatočne túžime, pravdepodobne dostaneme. Najdôležitejšia je túžba. A musí byť hlboká a vrúcna. Musíme prosiť Boha, aby nás naplnil správnou túžbou. I ja túžim po Bohu, aby som sa stal mužom modlitby, ale zatiaľ som od toho ďaleko.

- 7. 9. 2018 - 145. Chudobný človek je ten, ktorý sa buď prechodne, alebo trvalo nachádza v nemohúcnosti, závislosti alebo v ponižujúcej situácii. Je to stav, pre ktorý je charakteristický nedostatok finančných prostriedkov. Chudobní nemajú prostriedky, aby dosiahli to, po čom túžia. Formy môžu byť rôzne. Evanjelium raz a navždy berie kresťanom právo súdiť medzi hodným a nehodným chudobným. - 146. Kto nebol chudobný, tomu môže veľmi chýbať súcit, lebo si neuvedomuje, čo sa deje vo vnútri týchto ľudí. Ja nie som chudobný, lebo mi nič materiálne nechybuje a aj chybuje mi väčší súcit ku chudobným.

- 11. 9. 2018. - 149. Všetky chyby sú rovnaké, lebo je len jedna chyba, naša neschopnosť nasýtiť sa svetlom. Áno ja nie som schopný sa svetlom nasýtiť. Stále mi tu na Islande chybuje, slnko neprejde cez hmlu, je ho málo a aj preto, lebo málo čítam evanjelium. A málo poznám Krista, či slabo.

- 13. 9. 2018. - 152. Prvotným dôvodom, prečo treba ohlasovať evanjelium chudobným je a prečo sa cirkev má stretávať s malými a margizovanými ľuďmi, je to, že aj sama cirkev sa môže obrátiť a objaviť, aký je v skutočnosti Boh, a tak znovu stretnúť Ježiša. Tu na Islande nemáme materiálne chudobných, ale duchovne chudobných máme veľa.

- 18. 9. 2018. - 153. My, teda stredná vrstva sa domnievame, že vlastníme majetok, ale v skutočnosti ho nevlastníme, lebo majetok vlastní nás. Nevieme sa deliť, lebo sa nemusíme, lebo máme ľadničku. A pretože čím viac máme, tým viac sa bojíme. A Američania sa boja najviac, lebo môžu najviac stratiť. Preto sa tak opevňujú zbraňami. - Vlastní ma majetok? Mňa asi nie, bo žiadny nemám. Bicykel som dal cigánom a oni ho dali do záložne, chacha. Mám veci, ktoré používam k apoštolátu, no viem sa ich zrieknuť, nevlastnia ma, mám milosť žiť chudobne. Dokonca v Bratislave som veľa rozdával chudobným a bratia mi to museli zaraziť. Mám zvyk rozdávať veľa. Rozdal som všetky peniaze, ktoré som dostal na oblečenie.

- 20. 9. 2018. - 154. Ježiš označil prostých ľudí za slobodných a šťastných, lebo majú tak málo príležitosti na radosť, že sa musia tešiť z každej. Čo je to sloboda? Podľa mňa je sloboda byť otrokom Boha. Koho, či čoho si otrokom? Ja som otrokom filmov, krásy žien, krásy prírody, športu, niekedy lenivosti, otrokom podmienenej lásky. Ale aj tak sa teším skoro zo všetkého, čo nie je hriech.
- Dnes som rozjímal aj o modlitbe a o to sa snažím každý deň. Ako sa modliť? Ako sa budeme učiť modliť a ako sa budeme v nej cvičiť? Takto sa chcem ja.

- 13. 9. 2018. - Viac sa modliť a Viac milovať. To je moje heslo, či predsavzatie tu na Islande. Áno, potrebujem sa učiť modliť, lebo sa neviem. Začínať tichom, potom túžbou po Bohu, musím veľmi túžiť ďalej prosiť Ducha Sv. Pane, nauč ma modliť sa a vytrvalo čakať. Ježiš je učiteľ modlitby.
Lk, 11, 1 - 13. 1. Raz sa na ktoromsi mieste modlil. Keď skončil, povedal mu jeden z jeho učeníkov: „Pane, nauč nás modliť sa, ako Ján naučil svojich učeníkov." Povedal im: „Keď sa modlíte, hovorte: Otče, posväť sa tvoje meno, príď tvoje kráľovstvo. Chlieb náš každodenný daj nám každý deň a odpusť nám naše hriechy, lebo aj my odpúšťame každému
svojmu dlžníkovi. A neuveď nás do pokušenia.” Potom im hovoril: „Niekto z vás má priateľa, pôjde k nemu o polnoci a povie mu: „Priateľu, požičaj mi tri chleby, lebo prišiel ku mne priateľ z cesty a nemám mu čo ponúknuť.“ A on zvnútra odpovie: „Neobťažuj ma! Dvere sú už zamknuté a deti sú so mnou v posteli. Nemôžem vstať a dať ti.“ Hovorím vám: Aj keď nevstane a nedá mu preto, že mu je priateľom, pre jeho neodbytnosť vstane a dá mu, čo potrebuje. Aj ja vám hovorím: Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane a kto hľadá, nájde a kto klope, tomu otvoria. Ak niekoho z vás ako otca poprosí syn o rybu, vari mu dá namiesto ryby hada? Alebo ak pýta vajce, podá mu škorpióna? Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!”
- Čo vás napadlo po tom texte?
Ak je moja modlitba nevypočutá, tak som sa ešte nenaučil správne modliť. Modlitbu musí sprevádzať neotrasiteľná VIERA. Musím ODPUSTIŤ ľuďom na ktorých sa hnevám, alebo nemám o nich dobrú mienku, alebo, ľuďom, ktorých mám rad menej, aj ľuďom, ktorí nemajú radi mňa. A po tretie musím PROSIŤ a mať veľkú TÚŽBU PO BOHU. A preto som sa rozhodol cvičiť sa v modlitbe.
- TICHO:
- TÚŽBA po BOHU:
- VIERA: Mt, 9, 2-8. 21, 18. Ak budete mat' vieru a nebudete pochybovať. Mk, 11, 20. . 11, 24. Verte, že všetko o čo v modlitbe prosíte, ste už dostali a budete to mať. Modlitbu musí sprevádzať neotrasiteľná VIERA
ODPUSTIŤ: Mk, 11, 25. Mt, 5, 23-24. Musím Odpustiť ľuďom na ktorých sa hnevám, alebo nemám o nich dobrú mienku, alebo, ľuďom, ktorých mám rad menej, aj ľuďom, ktorí nemajú radi mňa.
PROSIŤ: L, 11, 1-13. 18, 1-8. Mk, 11, 22-26, Mt, 21, 20-22. Jn, 2, 4, 3, 22. 5,14-15. 14,12-14. 15,7. 16, 23-24. Am, 7, 16. Jk, 1, 5-8. 5, 13,8. Gen, 18, 17-32. Uznať si, že samí nemôžeme získať, to čo chceme. Veriť, že pre nás môže urobiť to, čo sami pre seba nemôžeme urobiť.
- NEBYŤ SVETSKÝ, Človek, ktorý hľadá rozkoše, nemôže očakávať, že Boh sa stane dodávateľom týchto rozkoší. Kto miluje peniaze, ten prestane milovať Boha.
- BYŤ VELKORYSÝ, Lk, 6, 38. Každý, kto očakáva, že k nemu bude Boh verkorysý, musí byt' verkorysý ku svojmu blížnemu.
- MODLIŤ SA V MENE J. KRISTA: Jn, 14, 12-14. 15, 6. 16, 23-24. Znamená, že nebudem prosiť Ježiša o niečo, čo by on nežiadal svojho otca.
- BYŤ VYTRVALÝ L, 11. 18.
- SPOLOČNÁ MODLITBA: Je typ modlitby, ktorú človek používa, keď je s Bohom sám a iný typ modlitby, ktorú môže zdieľať k duchovnému úžitku svojmu i tých ostatných.

- 22. 9. 2018. - 158. Ľudia, čo sú šťastní, čo poznajú slobodu a majú sebavedomie, sú tí, ktorým niekde nejako ich otec, matka, alebo ktosi povedal. Som taký šťastný, že si na tejto zemi. Moji rodičia mi to nepovedali, ale mi to dali najavo inak, tým, ako sa o mňa starali. A nebeský Otec mi to dal dosť jasne najavo v mojej päťdesiatke, keď mi povedal, ako ma miluje. Inak, lebo dovtedy som bol hluchý a nepočúval som Ježiša.

- 24. 9. 2018. - 160. Boh sa nám dáva spoznať len vtedy, keď ho milujeme. - Áno, čim viac sa ho snažím milovať, tým viacej sa mi dáva spoznávať. Budem robiť bláznovstvá, ale budem ich robiť s nadšením.

- 25. 9. 2018. - 169. Najviac čo my, učitelia, môžeme urobiť, je zväčšiť ľudskú zvedavosť, priviesť ľudí k tomu, aby uvažovali, rozvíriť ich mysle, srdcia i duše. Naše srdcia však najpravdepodobnejšie zmenia ľudia, ktorí s nami prežívajú naše starosti i radosti, ktorí s nami kráčajú životom a milujú nás. Svet uverí učiteľom vtedy, keď budú najskôr svedkami. – Kto pomáhal Ježišovi meniť moje srdce? V prvom rade moji rodičia a rodina, Už som zabudol, čo mi hovorili, ale nezabudol som na to, čo som na nich videl, ako žili! —Teraz je mojim učiteľom, už iba Boh Otec. Najviac ho mení skrze modlitbu.

-26. 9. 2018. - 170. Boh nám hovorí, že je nadšený životom vo všetkých jeho podobách. Teší sa zo života. Bez ohľadu na to koľkokrát ho zničíme, koľko ľudí zabijeme, Boh aj naďalej tvorí život. BOH MILUJE život. - 176. Preto musíme za každú cenu ochraňovať poklad, ktorý je život. Ale aj život zvierat. - Vďaka ti Bože za môj život a ja nemám právo si život vziať a nemáme právo ani iné životy brať, lebo ich ani nedávame. Boh mi dal život skrze mojich rodičov. A Boh mi ho má právo vziať.
- 178. Zdá sa, že Boh sa vo veľkej miere vyhýba odpovediam na väčšinu ľudských otázok.
179. NEEXlSTUJE Pravé POZNANIE BEZ VIERY! - 180, 1de o hľadaní PRAVDY. Zrejme sú len dve cesty, ktoré poznáme zo skúseností: MODLITBA A UTRPENIE. - Teda, keď hľadám pravdu, tak ma musí sprevádzať modlitba a utrpenie.
- 191. KDE JE BOH? Keď toľko nespravodlivosti vo svete, keď deti zomierajú, keď spravodliví trpia? - „Pane, kde si?“
To sú otázky na ktoré nepoznám odpovede. Ale viera mi hovorí, že Boh o tom všetkom vie
- 192. Kniha Jób navrhuje tri riešenia problému zla:
1. Boh nie je Všemohúci. 2. Boh nie je Dobrý alebo Spravodlivý. 3. Príčinou zlá je človek. Akoby Pán nebol vždy pánom. Keď nám Boh dáva dar slobody, ako keby sa vzdal všemohúcnosti. Prečo sme až takí trúfalí a myslíme si, že by sme mohli byt' dokonalí? Prečo pokladáme za také ťažké milovať nedokonalé veci? Zrejme veríme, že len dokonalé veci sú hodné našej lásky. Mt.13.12-30
- Cvičenie: Takto sa učím modliť:
- Ticho. 2 min.
- celý mesiac: každé ráno túžiť po Bohu, tak, ako, keď som pod vodou a túžim po vzduchu!
- Veriť. Pane daj mi neotrasiteľnú vieru.
PROSBA, MODLITBA: Každé ráno a hocikedy cez deň. - Pane, daj mi silnú túžbu po Tebe, daj mi neotrasiteľnú vieru. Nauč ma modliť sa, daj mi múdrosť kríža. Pane daj mi duchovnú posilu, chlieb náš každodenný a odpustenie hriechov. Môžeš prosiť aj vlastnými slovami. - Alebo v otčenáši je toto všetko.
- Ďalšie cvičenie.
- ODPUSTIŤ: Mk, 11, 25. Mt, 5, 23-24. Musím ODPUSTIŤ ľudom na ktorých sa hnevám, alebo nemám o nich dobrú mienku, alebo, ľuďom, ktorých mám rad menej, aj ľuďom, ktorí nemajú radi mňa.
Napíš si ich!
- PROSIŤ: L, 11,1-13. 18,1-8. Mt, 21,20-22. Jn, 2, 4. 3,22. 5,14-15. 14,12-14. 15,7. 16,23-24. Am, 7, 16. Jk, 1, 5-8. 5, 13,8. Gen, 18, 17-32.Uznat' si, že samí nemôžeme získať, to čo chceme. Že pre nás môže urobiť to, čo sami pre seba nemôžeme urobiť. —Uč sa prosebné modlitby.
- Prosiť: Pane nauč ma modliť sa.
- NEBYŤ SVETSKÝ človek, ktorý hľadá rozkoše, nemôže očakávať, že Boh sa stane dodávateľom týchto rozkoší. Kto miluje peniaze, ten prestane milovať Boha.
- Budem sa zriekať konkrétnych vecí, ktoré mi prekážajú milovať viacej Boha.
- BYŤ VELKORYSÝ, Lk, 6, 38. Každý, kto očakáva, že k nemu bude Boh veľkorysý, musí byť veľkorysý ku svojmu blížnemu.
- V čom, či ako budem velkorysý, konkrétne:
MODLlŤ SA V MENE J. KRISTA: Jn, 14,12-14. Jn, 14,12-14. Znamená, že nebudem prosiť Ježiša o niečo, čo by On nežiadal svojho otca.
- BYŤ VYTRVALÝ. L, 11. 18.
SPOLOČNÁ MODLITBA: Je typ modlitby, ktorú človek používa, keď je s Bohom sám a iný tip modlitby, ktorú môže zdieľať k duchovnému úžitku svojmu i tých ostatných
- Nájdem si spoločenstvo.
Pokoj a dobro

Br. Ignac Martin