Základné informácie

Nachádzate sa na stránkach Rímsko-katolíckej farnosti Brezovica, na ktorej by sme Vám radi priblížili život v našej farnosti.

Sväté omše v období cez rok vo farnosti:

Pondelok: o 18:00 hod.
Utorok: 7:00 hod.
Streda: o 18:00 hod.
Štvrtok: o 7:00 hod.
Piatok: o 18:00 hod.
Sobota: o 7:00 hod.
Nedeľa: o 8:00 hod. a o 10:00 hod.

* V zimných mesiacoch býva sv. omša o 8:00 hod.
Časy sú orientačné. Presné časy sv. omší nájdete v sekcii Bohoslužby a farské oznamy

Rímsko-katolícka farnosť Brezovica patrí do Spišskej diecézy, dekanátu Trstená. Do roku 1999 patrila obec Brezovica ako filiálka do farnosti Trstená. Farnosť má dva kostoly - starší (dokončený v r. 1884) - kostol Návštevy Panny Márie u Alžbety a nový kostol sv. Cyrila a Metoda (dokončený a posvätený 11. júla 1993).
Súčasným farárom farnosti je od 9. 7. 2019 ThDr. Jaroslav Barta, PhD.

V obci sa nachádza aj pravdepodobne najstaršie starobylé pieskovcové súsošie solúnskych bratov v nadživotnej veľkosti sv. Cyrila a sv. Metoda na mohutnom podstavci. Svätci sú stvárnení v klasickej podobe putujúcich šíriteľov kresťanskej viery v bohato nariasenom kňazskom habite a s biskupskými čiapkami na hlavách. Nie je známe, kto je autorom súsošia, kto ho dal vyrobiť, či ako sa toto súsošie do obce dostalo. Významne však ovplyvnilo novodobú históriu obce Brezovica pretože sa stalo súčasťou exteriéru nového kostola. Podľa súsošia je pomenovaná nielen samotná ulica, na ktorej sa súsošie nachádza, ale rozhodlo aj o zasvätení nového kostola sv. Cyrilovi a sv. Metodovi. Existuje domnienka, že súsošie mohlo pochádzať z niektorých zatopených obcí Oravskou priehradou.